in , ,

Protoieria Pitești – Campionii Bucuriei Sociale, aprilie 2019

(Publicat în: 5 aprilie 2019)

În  ziua  de 4 aprilie 2019, s-a  desfășurat  o  nouă  etapă  a  proiectului  Campionii  Bucuriei  Sociale, din  cadrul  Protoieriei  Pitești,  în  care  parohiile  din  cercul  nr. 5 pastoral  au  oferit  copiilor,  de  la  Centrele  de  plasament  de  tip  familial  din  municipiul  Pitesti,  imbracaminte,  incaltaminte,  obiecte  de  igiena  personala,  carti  religioase,  carti  de  rugaciune,  iconite  si  dulciuri.

Evenimentul  s-a  desfasurat  la  biserica  Sfanta  Vineri  din  Pitesti,  dupa  care copiii  si  asistentii  sociali  au  fost  invitati  in  Cantina  Sociala  a  parohiei,  unde  au  servit  masa  de  pranz.

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului se desfășoară, la nivel de protoierii, după un program stabilit de Permanența Centrului Eparhial, activități social-filantropice ce au în vedere ajutorarea familiilor sărace și aflate în nevoi, cu copii mulți sau în pragul abandonului școlar, bolnavi și bătrâni. Aceste acțiuni sociale fac parte din Proiectul general social-filantropic cultural-educativ și sportiv intitulat „Campionii Bucuriei” coordonat de P.C. Arhimandrit Caliopie Cristian Ichim, Consilier responsabil de sectoarele Economic-Financiar și Construcții Bisericești din Eparhia Argeșului și Muscelului.

Beneficiarii sunt aleși în urma unor anchete sociale, în care au fost urmărite cazurile cu venituri foarte mici, dar și problemele de sănătate foarte grave. O atenție deosebită o primesc bătrânii, bolnavii fără familie, precum și copiii pentru care există riscul abandonului școlar.

În proiect sunt implicați părinții protoierei și preoții din fiecare protoierie, precum și credincioșii din cuprinsul Eparhiei Argeșului, care sunt chemați să aducă bucurie în casele celor sărmani.

 

Concursul Național Catehetic Hristos: sufletul satului meu, în Protoieria Câmpulung- Muscel

Părintele schimonah Damaschin Grigoriatul de la Mănăstirea Grigoriou – Athos, în mijocul argeșenilor