in ,

Puterea plantelor medicinale

(Publicat în: 18 iunie 2019)

Din experiența dr. Robert Morse aflăm că a obținut rezultate terapeutice, atingând „un succes fulminant”1. Și el mărturisește, că: „Din acel moment, am putut constata că purificarea și vindecarea – adevărata regenerare și vitalitate – au început să se producă în profunzime…În prezent, utilizarea plantelor medicinale este vitală pentru restaurarea speciei umane. Forța lor de declanșare a proceselor de curățare și de regenerare nu poate fi egalată de suplimente sau medicamentele obținute prin sinteză chimică, pe cale industrială. În timp ce medicația chimică induce reținerea toxinelor în organism, plantele medicinale au proprietatea de a extrage și elimina aceste toxine, fortificând, în același timp, celulele. Plantele medicinale care cresc în natură nu sunt alterate prin hibridare, ele își păstrează proprietățile nutritive naturale și întreaga încărcătură electrică. Din punct de vedere spiritual, plantele medicinale sunt purtătoare ale „conștiinței originare”, de care dispun încă din momentul în care au fost create. Când „conștiința” plantei se unește cu conștiința celulei umane, acest proces imprimă celulei forța de a funcționa așa cum a fost creată la origine.”2

Ceea ce este extrem de îngrijorător este faptul că „toxicitatea chimică din atmosferă și din alimentație au ajuns atât de ridicate, încât aciditatea și procesele de degradare afectează practic tot ceea ce înconjoară – clădirile, statuile, sursele de alimentare cu apă, animalele, dar, mai ales, pe noi înșine. În decurs de numai un secol, oamenii au făcut ceea ce nu au reușit să facă animalele în miliarde de ani: au distrus planeta! Dacă vreți să supraviețuiți – ne atrage atenția dr. Robert Morse – acestui dezastru, este esențial să vă schimbați mentalitatea, renunțând la terapia cu medicamente și optând pentru detoxificare.”3

Să reținem că plantele medicinale sunt „destinate țesuturilor”4 în sensul că Dumnezeu a creat fiecare plantă medicinală cu scopul precis de a acționa asupra unui tip specific de țesut sau a unei anumite părți a organismului. Frumusețea creației lui Dumnezeu constă în faptul că plantele medicinale „pot interveni și acționează concomitent asupra unor tipuri diferite de țesut. Exemple în acest sens sunt rădăcina de lemn dulce, bobițe de palmier și fructele de Mielul Domnului”5, acestea influiențând întregul organism.

Cum trebuie să folosim plantele medicinale? Dr. Robert Morse, ne spune, din propria experiență: „Ca ființe vii, avem nevoie de hrană vie și de plante medicinale vii pentru a ne vindeca. Forța vindecătoare a plantelor medicinale consumate în stare crudă este de o sută de ori mai mare decât cea a acelorași, preparate într-un mod sau altul.”6

Cine nu știe, oare, că, atunci când câinele are dureri de stomac sau de cap, el se ospătează cu iarbă….paște ca un mielușel. Cine l-a învățat?

Cine a văzut vreodată, câine luând pastile pentru durere de cap? Și nu numai el! Doar noi oamenii suferim de medicamentofagie!

Să ne aducem aminte de părintele medicinii, Hipocrat, care ne-a lăsat nemuritoarele cuvinte: „Hrana să vă fie medicament, iar medicamentul să vă fie hrană.”7

Din plantele medicinale se face tinctură la rece, despre care vom reveni, dar se pot face o gamă mare de ceaiuri din apă clocotită și adaus de plante medicinale. Știe toată lumea să facă ceaiuri? În apa clocotită se pun plantele medicinale și se lasă 10-15 minute, după care se consumă la temperatura organismului, fără niciun adaos de zahăr, miere de albine, decât doar de lămâie, după gust, dacă nu vă place simplu, cu gustul său.

Despre cum se prepară tincturile și ceaiurile, mai pe larg în materialul următor. Până atunci să punem la inimă și în minte: „Nu vă temeți de ceea ce creat Dumnezeu pentru noi! Plantele medicinale sunt ușor de utilizat. Nu-i lăsați pe cei care nu au cunoștințe din domeniul erbologiei să vă convingă că plantele nu sunt bune. Este ca și când ai afirma că Dumnezeu este rău. Dumnezeu a creat plantele astfel încât să susțină toate procesele care se desfășoară în organismul uman, de la dezvoltarea masei osoase și până la reconstrucția și regenerarea sistemului nervos. Plantele medicinale sunt cele mai importante daruri tămăduitoare pe care le-a creat Dumnezeu, mai ales dacă sunt asociate cu o dietă compusă din alimente în stare crudă”8, așa cum am spus mereu, aducându-ne aminte în fiecare zi că trebuie să începem cu un nou stil de viață și o nouă dietă alimentară, pentru a ne salva de la degradare și moarte timpurie.

Pe fața întregului Pământ și chiar în adâncul oceanelor, mărilor și râurilor, cresc plante medicinale! Biblia ne spune că pământul este așternutul picioarelor lui Dumnezeu, care a mers și merge în Univers, pe Pământ, pe ape, pe aripile vântului și peste tot, pe unde calcă tălpile lui Dumnezeu, răsar flori și plante medicinale!

Medicina cea adevărată recomandă ca noi să utilizăm plantele medicinale care cresc și se găsesc în țara în care ne-am născut și trăim: „Ele tind să aibă o acțiune mai puternică asupra organismului, fiindcă organismul este mai adaptat la condițiile de mediu și poate intra firesc în armonie cu acesta.”9

După cum se știe, în lume sunt folosite mii de plante medicinale, iar dr. Robert Morse, ne recomandă „să studiem cât mai mult posibil cele mai eficiente 50-100 de plante medicinale cunoscute și utilizate în țara dumneavoastră”10, recomandabil fiind ca aceste plante să fie culese din mediul lor natural, iar dacă sunt lipsă, pot fi folosite plantele medicinale și din cultura organică din fermele noastre românești, care sunt singura și unica speranță pe care o avem de a regenera și salva specia umană din România.

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 345.

2 Idem, pag. 345.

3 Ibidem, pag. 346.

4 Ibidem, pag. 346.

5 Ibidem, pag. 346.

6 Ibidem, pag. 347.

7 Ibidem, pag. 348.

8 Ibidem, pag. 348.

9 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos, fără toxine, Editura Paralela 45, 2009, pag. 349.

10 Idem, pag. 349.

Sinaxar 18 iunie 2019

Sinaxar 19 iunie 2019