in

Puterea plantelor medicinale: Afinul

(Publicat în: 5 noiembrie 2016)

Această plantă medicinală cu fruct atât de gustos și benefic pentru sănătate, mi-a fost alimentul zilnic cât am fost internat în spital. Face minuni! Nu vedeți? Am scăpat de moarte și acum vă mai necăjesc cu cititul!
Acest aliment-plantă medicinală fortifică sistemul vascular (artere, capilare și vene) fiind excepțional în tratarea varicelor.

Contribuie, de asemenea, la reducerea inflamațiilor pereților vasculari, reducând îngroșarea, rigidizarea și blocarea pereților vasculari, inhibă blocarea plachetelor sangvine; calmarea diareei; prevenirea cataractei și protejează țesutul ochiului împotriva efectelor adverse ale diabetului; antiinflamator pentru toate țesuturile; contribuie la controlarea stresului și anxietății și așa mai departe.
Nu degeaba, denumirea științifică este de Vaccinium myrtillus! Un adevărat vaccin natural pe care trebuie să-l facă toți românii, de la leagăn până la mormânt.
Ce bucurie dată de Dumnezeul Drăguțul!
Să mâncăm afine toată ziua!
Să bem ceai din afin!
Să mai „fumăm” câte un afin pe zi!
Calinic Argeșeanul

Sinaxar 6 noiembrie 2016

Sfințirea bisericii parohiei Huluba, protoieria Mioveni