in ,

Puterea plantelor medicinale: Crețișoară (Alchemilla vulgaris)

(Publicat în: 10 august 2019)

Planta medicinală, Crețișor, este considerată una din cele mai puternice tonice ale sistemului nervos, având acțiune în special asupra nervilor faciali și ai capului, acționând ca tonic al sistemului digestiv, purificator al sângelui și ficatului, cu efect asupra icterului și purificator al splinei.

Elimină din organism viermișorii. Este folosit în cefalee, convulsii, spasme și crampe, tulburări nervoase, sceleroză multiplă, Parkinson și paralizii, recomandat în perioade de stres și de tensiune nervoasă. Asta s-ar traduce prin aceea, că e bine să folosim această plantă medicinală mereu pentru a ne ocroti organismul și viața de bombardamentele exterioare și zbuciumările interioare, la care ne supun unii oameni fără milă.

Dumnezeu ne-a binecuvântat și cu Crețișorul!

Ca să nu ni se încrețească fața de supărări, să folosim Crețișorul!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 10 august 2019

Sinaxar 11 august 2019