in ,

Puterea plantelor medicinale: Curcuma (șofran de India)

(Publicat în: 4 august 2019)

Încă din antichitate, deci, cu mii de ani înainte, Șofranul de India se folosește pentru tratarea afecțiunilor hepatice și sangvine, stimulând secrețiile biliare și circulația bilei, dizolvând eliminarea depunerilor de calculoză din ficat. Contribuie la intensificarea circulației, având efect benefic asupra întregului tract gastrointestinal.

Când avem probleme de digestie, artrite și inflamații, șofranul favorizează vindecarea organismului nostru.

Să folosim plantele medicinale și să-I mulțumim lui Dumnezeu pentru gama bogată de remedii puse la îndemâna noastră.

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 4 august 2019

Binecuvântare Arhierească la Mănăstirea Văleni