in ,

Puterea plantelor medicinale: Echinaceea

(Publicat în: 12 august 2019)

Printre plantele considerate de dr. Robert Morse, ca fiind mari minuni ale lui Dumnezeu, aflăm că: „Echinaceea este încă una din minunatele plante medicinale pe care le-a creat Dumnezeu pentru om”1. Echinaceea mai este cunoscută și cu denumirea de „planta imunității”.

Această plantă miracol, stimulează sistemul imunitar, fortificând măduva osoasă. Este purificatoare sangvină și antiinflamatoare, eficientă în artrită și reumatism.

Cei care răcim, este eficientă în gripă, pneumonie și alte afecțiuni pulmonare.

De asemenea, Echinaceea fortifică celulele și purifică sângele intoxicat. Este obligatoriu, ca această plantă miraculoasă să fie folosită în tratarea tuturor formelor de cancer, tumori, furuncule și abcese. Desigur, este excelentă și în infecțiile urinare și inflamațiile tractului urinar, precum și eficientă în tratarea cu succes a prostatei.

Să nu ne lenevim a folosi această plantă excelentă pentru sănătatea noastră, cu încredere în bunătatea lui Dumnezeu!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 362.

Sinaxar 12 august 2019

Sinaxar 13 august 2019