in ,

Puterea plantelor medicinale: Gotu Kola (Centella asiatica)

(Publicat în: 9 iulie 2019)

Gotu Kola este „una din minunatele plante medicinale create de Dumenzeu pentru regenerarea nervoasă și cerebrală și o erbacee excepțională, recomandată în traumatismele de coloană vertebrală, care amplifică oxigenarea celulelor, întărind sistemul umanitar și ajutând în terapiile de slăbire.

De asemenea, este de ajutor în diverse dereglări legate de menopauză și recomandată în tratamentul depresiei și stărilor de depresie, precum și a stărilor de epuizare a sistemului endocrin, și stimulează circulația periferică, în membrele inferioare”1.

Ceaiurile de planta Gotu Kola, folosindu-se întreaga plantă sau rădăcină, au și rolul de a fortifica pereții vasculari, fiind excelent în tratarea varicelor, a venelor, flebitei, hemoroizilor, insuficienței vasculare sau de dilatare vasculară, prezentând potențial curativ în ulcere și alte boli.

Dacă folosim planta cu încredere în Dumnezeu, care a sădit-o și a crescut-o, cu grijă, pentru sănătatea noastră, destul de plăpândă, ne vom bucura de vindecare

Este bine dacă se găsește la Plafar.

Să acordăm încredere către Dumnezeu și să nu uităm că ne ajută la vindecarea metehnelor noastre trupești!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 368.

Sinaxar 9 iulie 2019

Dăruind vei dobândi în parohia Sfântul Ioan Botezătorul, municipiul Pitești