in ,

Puterea plantelor medicinale: Gura-lupului (Scutellaria lateriflora)

(Publicat în: 2 august 2019)

Dacă avem bucuria să scăpăm din gura-lupului, atunci să folosim cu încredere planta medicinală cu același nume, plantă miraculoasă pentru creier, măduva spinării și sistemul nervos, care se vindecă, amplificând funcțiile cerebrale, având rol de puternic calmant nervos în tratamentul spasmelor, crampelor, convulsiilor și alte tulburări similare.

De asemenea, este un adjuvant în insomnie și starea de neliniște, utilizându-se și în tratamentul sclerozei în plăci, bolii Parkinson și paraliziilor, precum și în combaterea vertijului și amețelilor, dar și în traumatismele de măduva spinării.

Și cei care sunt alcoolici și toxicomani, să folosească gura-lupului, tămăduindu-se de astfel de hibe, de care unii dintre noi nu mai scapă viața întreagă.

Calea cea mai scurtă este spre folosirea puterii plantelor medicinale și să le recomandăm și celor care nu știu despre rezultatele clinice impresionante ale celebrului dr. Robert Morse.

Să ne hărnicim în a folosi plantele medicinale, spre bucuria lui Dumnezeu și sănătatea noastră!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 2 august 2019

Sinaxar 3 august 2019