in ,

Puterea plantelor medicinale: Lemn dulce (Glycyrrhiza glabra)

(Publicat în: 15 iulie 2019)

Planta medicinală, Lemnul dulce, de la care se folosesc rădăcina și rizomi uscați, are puteri certe în refacerea funcției suprarenalelor și sistemul endocrin, având proprietăți antibacteriene și reglează nivelul de zahăr în sânge.

De asemenea, ajută la tractul gastrointestinal, fiind și un excepțional purificator și dezinfectant sangvin. Este recomandat și în tratamentul hipoglicemiei și a diabetului, precum și în tratamentul ulcerațiilor și eficient în infecție și congestiile căilor respiratorii, contribuind la dislocarea și eliminarea mucusului.

Se folosește cu efecte rapide pentru tratarea hemoroizilor și cu excelente proprietăți curative pentru întregul ansamblu al tractului gastrointestinal, cum arată dr. Robert Morse, după zeci de ani de experiențe.

Să folosim Lemnul dulce, planta medicinală lăsată de Dumnezeu pe pământ pentru a fi de folos la repararea neputințelor noastre trupești.

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 15 iulie 2019

Sinaxar 16 iulie 2019