in ,

Puterea plantelor medicinale: Lumânărica

(Publicat în: 19 iulie 2019)

Printre plantele medicinale, Lumânărica – ce numire frumoasă – este una dintre cele mai eficiente plante medicinale în eliminarea congestiilor și mucozităților, fiind recomandată în terapia afecțiunilor bronhiale și pulmonare, printre care bronșita, astmul, emfizemul, pneumonia și alergiile. Este, de asemenea, un puternic antiinflamator, bun pentru toate tipurile de congestii și pentru tiroidă, tuse și dureri de gât.

Dacă nu uităm să luăm zilnic ceaiul de Lumânărică, vom avea rezultate spectaculoase: vindecări vizibile de hibele de care suferim. Se folosește: frunza, floarea, rădăcina și fructul.

Este o binecuvântare de la Dumnezeu să fie semănate pe Pământ atâtea daruri care ne ajută să ne vindecăm de boli. Dacă nu le folosim, vina este exclusiv a noastră. Și apoi să avem grijă de sănătatea trupului nostru, precum și a sufletului, darurile de viață a Preabunului Dumnezeu, Căruia trebuie să-I mulțumim în fiecare zi, cu toată dragostea de fii binecuvântați!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 20 iulie 2019

Mănăstirea Sfântul Ilie Paltinul și-a prăznuit hramul