in ,

Puterea plantelor medicinale: Nalba-mare (Althaea officinalis)

(Publicat în: 17 iulie 2019)

Planta Nalba-mare, are efecte sigure asupra tractului gastrointestinal (stomac și intestine), tratarea gastritei, enterocolitei, ulcerelor și formelor de cancer al tractului gastrointestinal, reglează digestia, inflamația de tract urinar, adjuvant în prostatită.

Vindecă rănile și arsurile, vindecă bronșita și durerile în gât, inflamația ficatului și a pancreasului, susține digestia, structura osoasă, vindecă și cangrenele, eficientă în tuse, laringită, amigdalită, congestii și inflamații ale căilor respiratorii, precum și remediu în artrită și reumatism, diabet, clătirea ochilor, contribuind la calmarea și vindecarea iritațiilor oftalmice, „superbă pentru orice fel de afecțiuni instalate la nivel vaginal”1, tratarea furuncurilor, abceselor și afecțiunilor cutanate și infectate.

Așadar, Nalba-mare, după cum se vede, are efecte mari asupra multor boli care ne încearcă.

Mila lui Dumnezeu este mare.

Să ne rugăm Lui cu credință și râvnă cu nădejdea că va fi pace pe Pământ pentru a ne putea să ne îngrijim sănătatea noastră atât de încercată de boli nemiloase.

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, pag. 373.

Sinaxar 17 iulie 2019

Ajutor la domiciliu, parohia Glavacioc, protoieria Costești