in ,

Puterea plantelor medicinale: Palmier pitic (Serenoa repens)

(Publicat în: 1 august 2019)

Este considerată una dintre cele mai eficiente plante medicinale pe care ni le-a dăruit Dumnezeu pentru sistemul endocrin (tiroidă, suprarenale, pancreas, hipofiză), fiind supranumită și „planta masculină” datorită efectului său puternic antiinflamator și curativ asupra prostatei.

Pentru tinerii căsătoriți este o plantă medicinală cu efect puternic în tratamentul tulburărilor de reproducere atât masculine, cât și feminine, amplificând funcțiile aparatului reproducător.

Cine are inflamat sistemul respirator (nas, gât, branhii și plămâni, concentrație mare de zahăr în sânge, fiind implicat pancreasul și suprarenalele, probleme în funcționarea rinichilor și infecții la nivelul tractului urinar, să nu treacă cu vederea planta medicinală, numită, palmier pitic!

Efectele sunt miraculoase! Să primim cu încredere darurile lui Dumnezeu, cu mult belșug pentru sănătatea noastră!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 1 august 2019

Sinaxar 2 august 2019