in ,

Puterea plantelor medicinale: Pătlagina mare sau limba oii (Plantago major)

(Publicat în: 26 iulie 2019)

Despre Pătlagina-mare, dr. Robert Morse, spune că „nu există o altă plantă medicinală mai bună decât această plantă, în combaterea puroiului și a septicimiei sângelui și organismului, ca excepțională în tratarea furunculelor, abceselor și tumorilor, precum și antidot în recuperarea în urma mușcăturii de șarpe veninos (extrage și elimină veninul)”.

De asemenea, neutralizează acizii stomacali, restabilind acțiunea gastrică, precum și în congestiile branhiale și pulmonare, cu utilizare în bolile dermato-venerice.

Cine suferă de afecțiuni dermatologice cu eczeme, dermatite și psoriazis, sunt îndemnați să folosească Pătlagina-mare, iar cei care au cataractă și glaucom, se vor simți minunat dacă își vor clăti ochii cu soluție – ceai din această plantă cu efecte miraculoase!

Cum să nu mulțumim Domnului Dumnezeu pentru darurile Sale, cu puteri de vindecare?

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 26 iulie 2019

Ziua de prăznuire a Sfântului Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel la Mănăstirea Negru Vodă din Câmpulung