in ,

Puterea plantelor medicinale: Pătrunjelul (Petroselinum crispum)

(Publicat în: 23 iulie 2019)

Pătrunjelul nostru, atât de bun, gustos, aromat și hrănitor! Dar puterea lui de vindecare dată de Dumnezeu?

Este cunoscută această plantă, pe numele de Pătrunjel, ca excepțională pentru tractul urinar și glandele suprarenale, având un puternic efect de curățare și fortificare a vezicii urinare și rinichilor, întărește circulația sangvină, elimină metalele grele și toxicitatea chimică, întărește sistemul nervos și funcția cardiacă, sporind capacitatea sângelului de a transporta oxigen, vindecând infecțiile, icterul și edemul.

Este un excelent adjuvant în „tratamentul congestiilor și infecțiilor instalate la nivelul superior și sistemului respirator și este utilizat în conjunctivită și inflamațiile pleoapelor”1 obosite de cititul prea mult, neodihnă, curent și praf toxic.

După cum se vede, pătrunjelul este o plantă medicinală forte, la îndemâna fiecăruia dintre noi, ca dar al lui Dumnezeu.

Să folosim cu încredere darurile din Farmacia lui Dumnezeu!

Nicio gustare fără pătrunjel!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 376.

Sinaxar 23 iulie 2019

Sinaxar 24 iulie 2019