in

Puterea plantelor medicinale: Pătrunjelul

(Publicat în: 13 decembrie 2016)

Pătrunjelul nostru, atât de bun, gustos, aromat și hrănitor! Dar puterea lui de vindecare dată de Dumnezeu? Este cunoscută această plantă, pe numele de Pătrunjel, ca excepțională pentru tractul urinar și glandele suprarenale, având un puternic efect de curățare și fortificare a vezicii urinare și rinichilor, întărește circulația sangvină, elimină metalele grele și toxicitatea chimică, întărește sistemul nervos și funcția cardiacă, sporind capacitatea sângelului de a transporta oxigen, vindecând infecțiile, icterul și edemul.

Este un excelent adjuvant în „tratamentul congestiilor și infecțiilor instalate la nivelul superior și sistemului respirator și este utilizat în conjunctivită și inflamațiile pleoapelor”[1] obosite de cititul prea mult, neodihnă, curent și praf toxic.
După cum se vede, pătrunjelul este o plantă medicinală forte, la îndemâna fiecăruia dintre noi, ca dar al lui Dumnezeu.
Să folosim cu încredere darurile din Farmacia lui Dumnezeu!
Nicio gustare fără pătrunjel!
Calinic Argeșeanul

[1] Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 376.

Festivalul județean pentru colinde Hristos se naște, slăviți-L, ediția a III-a

Despre Sfântul Ierarh Spiridon al Trimitundei – cateheză la parohia Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni