in ,

Puterea plantelor medicinale: Pelinul (Artemisia absinthium)

(Publicat în: 14 august 2019)

Pelinul este cunoscut ca fiind cea mai eficientă plantă în combaterea paraziților mari, viermi de toate tipurile și mai ales gălbeaza. Pe vremuri, auzeam ciobanii cum erau cu mare grijă de a da, din când în când, pelin ca să-l mănânce oile, mai ales. Se vindecau de gălbează.

Oamenii consumă vin cu pelin, considerată o băutură tonifiantă – un fel de medicament – pentru organismul nostru, umplut cu tot felul de paraziți, din afară și dinlăuntru.

Ce mai face pelinul binefăcător? Stimulează digestia corectă și funcția hepatică, ajută stomacul în încercările lui de a funcționa corect, excelent tonic al sistemului nervos, antidot al diverselor plante otrăvitoare, utilizat în grețuri, dereglări stomacale, tulburări nervoase și leziuni ale sistemului nervos, tratament în afecțiuni hepatice, excelent acest Pelin în tratarea icterului, precum și efectul benefic, demonstrat în tratamentul cu succes împotriva gutei și reumatismului.

Cântecul, Foaie verde lin pelin, își are buna primire și în folclor, știindu-se efectele sale pentru sănătate.

Și pentru planta Pelin, trebuie să-I mulțumim Domnului Dumnezeu și să o folosim, de asemenea, cu toată încrederea!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 14 august 2019

Slujbă de priveghere la hramul Catedralei Arhiepiscopale din Curtea de Argeș