in ,

Puterea plantelor medicinale: Pipsissewa (Chimaphila umbellate)

(Publicat în: 25 iulie 2019)

Planta conține o sintagmă optimistă: verdeața iernii!

Are un rol mare de alcalinizare a sistemului urinar și elimină sedimentele depuse în tractul urinar, fiind un excelent diuretic, eliminând tractul urinar, iar dacă este implicată o disfuncție renală scade tensiunea renală, după cum a constatat dr. Robert Morse, după îndelungatele experiențe clinice.

Indienii foloseau Pipsissewa în tratarea tuberculozei și cu aromă în băuturi răcoritoare.

Așadar, pe lângă plantele medicinale care cresc din belșug în România și ajută sistemul urinar al organismului nostru, pipsissewa este încă o plantă care trebuie folosită cu încredere în Dumnezeu Vindecătorul!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 25 iulie 2019

Sinaxar 26 iulie 2019