in ,

Puterea plantelor medicinale: Rădăcina de Oregon Grape

(Publicat în: 22 iulie 2019)

Dacă rinichii sunt purificatori ai întregii cantități de sânge din organismul nostru uman, având rol de epurare a toxinelor, esențial, rădăcina de Oregon Grape este una din plantele medicinale cele mai puternice în lucrarea de purificare a sângelui, având efect asupra ficatului, splinei, pielii și sângelului, fiind și una dintre plantele medicinale miraculoase pentru stimularea, fortificarea și purificarea ficatului nostru sensibil.

De asemenea, se recomandă, cu precădere, în tratarea unor afecțiuni dermatologice, ca psoriazis, eczeme sau dermatoze, fiind bogat în fier; adjuvant în creșterea numărului de celule roșii și tratamentului anemiei, icterului și hepatitelor A, B și C, având puternică acțiune anti-microbiană, intervenind în combaterea de culturi microbiene, distrugând diverse ciuperci și bacterii care inundă organismul nostru.

Consumul ceaiurilor de Oregon Grape este de mare folos pentru sănătatea sângelului nostru, în primul rând, și apoi în toate afecțiunile enumerate mai sus.

Grădina lui Dumnezeu este fantastică, iar noi să fim grădinarii cuminți care să folosim bogăția darurilor dumnezeiești!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 22 iulie 2019

Sinaxar 23 iulie 2019