in ,

Puterea plantelor medicinale: Strugurii ursului (Arctostaphylos uva-ursi)

(Publicat în: 5 august 2019)

Planta miraculoasă, Strugurii ursului sau Uva ursi este un puternic antiseptic și agent de purificare a tractului și reglează concentrația zahărului din sânge. Are efect terapeutic asupra ficatului și splinei, contribuind la eliminarea calculozei renale, fiind plantă medicinală minunată în tratamentul prostatei (în special în prostatită și cancer de prostată).

Ajută cu totul deosebit în inflamațiile la vezica urinară, rinichi, ficat, colecist, pancreas și splină, fiind un excelent diuretic. Utilizat în uretrite, cistite, nefrite, incontinență urinară și ulcerații ale tractului urinar.

Se folosește în tratarea sindromului de eșec cardiac congestiv și a edemului cardiac. Iar cine suferă de hemoroizi se poate folosi cu succes de Strugurii-ursului, plantă medicinală semănată de Dumnezeu la îndemâna noastră. Noi să avem încredere în plantele medicinale, oferite de Bunul Dumnezeu!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 5 august 2019

Sinaxar 6 august 2019