in ,

Puterea plantelor medicinale: Sunătoarea (Hypericum perforatum)

(Publicat în: 31 iulie 2019)

Dacă am crede pe cuvânt pe cei care au folosit Sunătoarea, ca plantă medicinală, am fi în mare bucurie pentru că această minune a lui Dumnezeu, Grădina cu Plante Medicinale, are efecte miraculoase, iar sunătoarea ne ajută sistemul nervos, având o putere mare de vindecare și asupra țesuturilor, în stări depresive, de anxietate și irascibilitate.

Cine nu este nervos? Dar irascibil? Sunt metehne care ne macină liniștea, insomnia pândindu-ne după colț, cam pe fiecare, mai mult sau mai puțin. Glandele suprarenale sunt uneori epuizate, iar folosirea sunătoarei are efecte excepționale.

Suntem încercați de dureri de cap? Avem crampe de toate tipurile, inclusiv crampe menstruale, atunci folosim sunătoarea cea miraculoasă, cu multă încredere că și pe ea a făcut-o Dumnezeu!

Câte proprietăți are? Antiparazitare, antibacteriene, antivirale, distrugerea micozelor. Tare bine ar fi să fie și antifurt, antiavort, antilenevie, antiincultură…antiură, antidușmănie și tot așa!

Mai este și cicatrizantă, milostiva sunătoare!

Să o folosim cu încredere. Câtă încredere avem în efectul ceaiului și tincturei de sunătoare, doar pe atâta ne ajută!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 31 iulie 2019

Slujbă Arhierească în parohia Cândești din Protoieria Câmpulung Muscel