in ,

Puterea plantelor medicinale: Talpa gâștii (Chenopodium)

(Publicat în: 19 iulie 2019)

După denumirea științifică, Talpa-Gâștii este considerată un excepțional tonic cardiac, contribuind la eliminarea palpitațiilor și a aritmiei cardiace, inclusiv în fibrilațiile articulare, tahicardie ventriculară, tahicardie și eșec cardiac congestiv.

Pentru tratarea bolilor specific feminine „inclusiv a crampelor din timpul ciclului menstrual”1, trebuie folosită talpa-gâștii cu mare încredere, pe care a sădit-o Dumnezeu pentru a ne ajuta la întreținerea și vindecarea bolilor de care suntem adesea cuprinși.

Iar femeile să folosească această plantă, cu numele frumos de talpa-gâștii! Eu aș numi-o talpa-femeii!

Să ne ajute Dumnezeu să ne vindecăm de hibele pe care le avem, folosind darurile Sale de sănătate!

Nu uitați de talpa-gâștii!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 374.

Sinaxar 19 iulie 2019

Sinaxar 20 iulie 2019