in ,

Puterea plantelor medicinale: Tătăneasa

(Publicat în: 30 iunie 2019)

Tătăneasa aceasta, mai bine s-ar numi Bătrâneasa, pentru că de secole, este considerată a fi una dintre cele mai valoroase plante de leac din natură, supranumită „planta care sudează oasele”1, datorită puternicului efect de reconstrucție a structurii osoase și a scheletului. Este un cicatrizant excepțional pentru varice, hemoroizi, flebite, intestine, vezică, degenerarea musculară, osteoporoză, hernie, entorse, fracturi, detoxificarea și purificarea țesuturilor.

Ceea ce subliniază dr. Robert Morse este faptul că tătăneasa este „extrem de benefică în tratarea afecțiunilor căilor respiratorii, datorită atât proprietăților sale de expectorant, cât și celor de agent antibacterian”2. Fortifică, de asemenea, celulele, țesuturile și controlează hemoragiile, în special la tractul gastrointestinal, tractul urinar și plămânii, reglând nivelul de zahăr din sânge, precum și excelentă în cataplasme pentru vindecarea rănilor și plăgilor, contribuind și la dezvoltarea celulelor.

După cum vedem, Dumnezeu Atoatecreatorul a așezat și în această plantă medicinală un noian de daruri vindecătoare!

Cu încredere, să folosim ceaiurile și alifiile din tătăneasă.

Ce numire! Tătăneasa! Tătăvindecare! Cum ar zice moldoveanul și ardeleanul!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 359.

2 Idem.

Sinaxar 30 iunie 2019

Liturghie Arhierească la Mănăstirea Corbii de Piatră