in ,

Puterea plantelor medicinale: Turița (Galium aparine)

(Publicat în: 29 iunie 2019)

Această plantă medicinală are efecte extraordinare asupra sistemului limfatic. Dislocă și dizolvă congestionările limfatice; în tratarea ganglionilor limfatici umflați, abceselor, furunculelor și tumorilor de tot felul, fiind un miraculos purificator sangvin.

De asemenea, are proprietăți diuretice, dizolvând sedimentele formate la nivelul rinichilor și vezicii urinare și curățirea dermei. Leac tămăduitor în tratarea eczemelor, dermatitei și psoriazisului, contribuie și la eliminarea secrețiilor din căile respiratorii superioare (sinusuri, gât, plămâni, etc.), susține curățirea, tonifierea și fortificarea organismului; se recomandă în tratarea tuturor formelor de cancer și a ocluziilor urinare, având proprietăți antiinflamatoare „fiind recomandată în tratarea oricărei forme de congestie.”1

Iată ce minune face o plantă creată de Dumnezeu pentru a fi de ajutor omului în viața pământească.

Câtă grijă pentru noi din partea Preabunului Dumnezeu!

Să le folosim cu încredere și mulțumire adusă Atoatecreatorului Dumnezeu!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 359.

Sinaxar 29 iunie 2019

Slujbă de sfințire a drapelului național la parohia Sfântul Gheorghe I din Pitești