in ,

Puterea plantelor medicinale: Ulm cu coajă netedă

(Publicat în: 3 august 2019)

În Grădina lui Dumnezeu pe de fața Pământului se află și planta medicinală, Ulmul cu coajă netedă, mare tămăduitor natural care extrage toxicitatea din țesuturi, calmând iritațiile și inflamațiile la nivelul mucoasei membranelor (la nivelul stomacului și intestinelor). Este și un excelent remediu pentru tractul urinar (fortifiant și purificator), precum și cu efect benefic asupra sistemului respirator și a țesuturilor inflamate și dureroase la nivelul gâtului și a ulcerațiilor ce se formează în organism.

De asemenea, se recomandă în leziunile tractului gastro-intestinal, gastrită, vindecarea abceselor și cangrenei și utilizat în tratamentul gutei și artritei, bogat în substanțe nutritive.

Așadar, coaja netedă de ulm poate ajuta la numeroase vindecări, doar cu condiția de a fi folosită cu credință în Dumnezeu, care a creat astfel de daruri vindecătoare pentru noi oamenii, din iubirea Sa nemuritoare.

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 3 august 2019

Sinaxar 4 august 2019