in ,

Puterea plantelor medicinale: Valeriana (Valeriana officinalis)

(Publicat în: 7 august 2019)

În decursul timpului, Valeriana, plantă medicinală mult căutată de oameni, a reușit să calmeze o serie de tulburări nervoase. Se recomandă în stări de anxietate, tensiune nervoasă, spasme musculare, crize de epilepsie și depresie.

Cei care avem palpitații cardiace, folosirea acestei plante duce la calmarea lor, contribuind la reducerea hipertensiunii arteriale provocate de stres și tensiune provocată de cei intriganți.

Pe lângă aceste remedii binefăcătoare, contribuie la fortificarea țesutului nervos și cerebral, fiind și un adjuvant în colici, acumulare de gaze și indigestii provocate de tensiune stomacală.

Folosirea plantelor medicinale este necesară pentru a ocroti organismul nostru de influența chimică a medicamentelor. Trebuie să avem încredere în puterea de vindecare a plantelor medicinale, semănate pe întreg Pământul, de Dumnezeul Iubirii!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 7 august 2019

Milostenia, fiica dragostei – mănăstirea Glavacioc