Revederea promoției 2005-2015 a Facultății de Teologie din Pitești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, astăzi, 5 iunie 2015, la Facultatea de Teologie Sfânta Muceniță Filoteia din Pitești, în Amfiteatrul Iustin Patriarhul, a avut loc revederea promoției 2005, secțiile Teologie Pastorală, Asistență Socială și Teologie Litere.

După oficierea slujbei de Te-Deum săvârșită de părintele decan Radu Tascovici, dimpreună cu preoți absolvenți ai Facultății, s-a rostit rugăciunea de mulțumire și s-a făcut slujba parastasului pentru profesorii care au plecat din frumusețea lumii văzute în Țara de peste veac.
Părintele Ovidiu Vlăsceanu – Consilier Cultural și Comunicații Media, a dat citire mesajului de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, după care profesorii au vorbit foștilor studenți despre demnitate, smerenie și rugăciune, iar învățăceii întru ale teologiei au vorbit fiecare despre realizările și insuccesele din cei zece ani de când au terminat studiile teologice superioare.

 

Ajutor la domiciliu, parohia Ciocănești

Sinaxar 6 iunie