Rezultatele Concursului județean VESTITORII PRIMĂVERII!, ediția a III-a de la Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din Curtea de Argeș

(Publicat în: 4 aprilie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș a participat la etapa de jurizare a Concursului județean de creație literară și abilităţi practice ”Vestitorii Primăverii!”, ediția a III-a.

Concursul desfășurat la Școala Gimnazială ”Mircea cel Bătrân” din municipiul Curtea de Argeș s-a bucurat de o frumoasă participare a copiilor din municipiul Curtea de Argeș și din localitățile apropiate îndrumați de cadre didactice. Comisia de jurizare a acordat următoarele premii:

1. SECȚIUNEA I – Concurs de lucrări literare proprii sau culese

Premiul I – NINU DARIA MARIA    A III A

PARTICIPARE INDIRECTĂ

Premiul I – ARSENE REBECA MARIA, SAVU GABRIELA

Premiul II – ILIE MARIA, ACHIMOIU TEODORA

1. SECȚIUNEA II –  ARTE VIZUALE ȘI PLASTICE ( colaje, mărțișoare, felicitări, picturi)

NIVELUL 1: clasele Pregătitoare

Premiul I – IONESCU IULIA, NIȚULESCU DARIA, BOSTAN PATRICIA, DERVIȘ MIRUNA, GIUCLEA BIANCA, ȘERBAN RALUCA, JIGMAN SARAH

Premiul II – IVAȘCU ANASTASIA, CURTEANU ADELINA, OLTEANU ANIA, PĂTRU IOANA, FLORESCU TUDOR, DINA NICOL, MITROFAN ROBERT

Premiul III – MATEI ANTONIA, DEACONEASA FRANCESCA, MOCANU ILONA

NIVELUL 2 – clasele a III a – a IV a

Premiul I – TOBĂ DENISA, SAVU IOANA, FLOROIU NATALIA, PÂRCĂLĂBESCU DARIA, ISTRATE ANDREEA, ARSENE REBECA, IACOB TEODORA, ANDREI IOANA

Premiul II –  MAZILU SOFIA, GHEORGHE SOFIA, DERVIȘ IRINA, POPESCU KARINA, IONESCU ALEXANDRA, TĂNASE RALUCA, BUCIU MARIA

Premiul III – BUFNEI TEODORA, TUDOSE IOANA

NIVELUL 3 – clasa a VII – a

Premiul I – URECHE MARA TEODORA

Premiul II –  DOGARU ALEXANDRA IOANA

PARTICIPARE INDIRECTĂ

TOATE NIVELURILE DE VÂRSTĂ

Premiul I – EFTIMIE MARIA TEODORA, MANEA DAVID, DOBRIN MARA, RADU ANDREI CHRISTIAN

Premiul II –VASILESCU LAURA, IONIȚĂ MIRUNA, OLTEANU ERICA, PĂTROI CRISTINA, OLTEANU ANA MARIA, NECȘULESCU ALEXIA

Premiul III –  DOBRE ANDRA MARIA, NICA ALESIA, MARIA AMANDA, POPESCU LUCA, MIRCEA LUCA, BUCUR SONIA IOANA, MOISESCU ANASTASIA

1. SECȚIUNEA III FOLCLOR ȘI TRADIȚII POPULARE

NIVELUL 1 – CLASA I

1. CLASA I A – ÎNDRUMĂTOR Maria-Mihaela Martoiu – Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân Curtea de Argeș
  2. CLASA I B – Îndrumător Otilia-Daniela Ionescu – Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân Curtea de Argeș

Concursul care face parte din Proiectul Educativ Județean de Promovare a Tradițiilor și Obiceiurilor Populare Românești de Primăvară a fost coordonat de doamnele profesoare de la Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din Curtea de Argeș: Maria-Mihaela Martoiu, Otilia-Daniela Ionescu, Maria-Gabriela Savu și profesor Elena Ilina de la Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului alături de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, care a transmis binecuvântarea arhierească și a mulțumit copiilor și cadrelor didactice și de Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Toate lucrările sunt expuse la școala organizatoare.

Concert de pricesne la parohia Retevoiești, protoieria Mioveni

Masă caldă pentru copii din familii nevoiașe – parohia Prundu III, protoieria Pitești