in

Roadele duhovnicești ale postului – cateheză la Școala Virgil Calotescu din Bascov

(Publicat în: 22 martie 2019)

Prin posturi, creştinul are posibilitatea să-şi schimbe în chip mistic natura, posibilitatea transfigurării. Scopul final al sufletului, precum şi al trupului, este învierea, la care se ajunge şi prin postire. Prin binefacerile obţinute postind, sufletul şi trupul sunt invitate împreună la Nunta mistică cu Hristos, Mirele veşnic, căci relaţia cu Hristos are şi un caracter nupţial.

Elevii de la Școala Generală Virgil Calotescu, coordonați de doamna profesor Cristina Duran, au primit vizita preoților: Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești și Tudor Răzvan de la parohia Bascov, care le-au vorbit despre importanța faptelor bune și roadele postului.

SATUL ROMÂNESC văzut prin ochii copiilor la Grădinița Bîrsești

Donație de carte pentru Liceul Sportiv din Pitești