in

Rodul rugăciunii în viața creștinului – cateheză parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

În fiecare clipă a vieții noastre constatăm că nu poate exista şi nici nu poate fi imaginată o viaţă religioasă fără rugăciune. Rugăciunea este însăşi esenţa trăirii religioase, forma în care se exprimă orice legătură normală a credinciosului cu Dumnezeu. Prin rugăciune, ne deschidem sincer sufletul lui Dumnezeu, precum florile își deschid petalele către soare, spre a primi lumină, căldură şi viaţă.

Preoții slujitori Sturzeanu Victor și Stoica Marius de la parohia Mavrodolu au organizat o activitate catehetică, prin Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul al Eparhiei Argeșului și Muscelului, în care au vorbit copiilor despre rodul rugăciunii în viața creștinului, dar și despre importanța prezenței la slujbele Sfintei Biserici. În finalul activității, copiii au primit jucării și dulciuri.

 

Bucuria de a dărui – parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Pitești

Sinaxar 11 august 2018