in

Românii s-au născut creștini, cateheză parohia Sfinții Voievozi din Protoieria Curtea de Argeș.

(Publicat în: 1 decembrie 2018)

Potrivit unor vechi mărturii ale tradiţiei istorice, Sfântul Andrei a predicat şi în sud-estul României de azi, în Dobrogea numită în vechime Sciţia Minor. După ce a predicat în cetăţile din Sciţia Minor, locuite de greci, romani, geto-daci, s-a îndreptat spre Sud, ajungând în ţinuturile greceşti, unde pe mulţi păgâni şi închinători la idoli i-a adus la dreapta credinţă şi la cunoaşterea lui Hristos, Cel răstignit pentru mântuirea noastră; şi ajungând în oraşul Patras, a murit ca martir.

Biroul de Catehizare și Activtiăți cu Tineretul din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a organizat o acțiune catehetică pentru pensionarii din municipiul Curtea de Argeș, care a avut loc la Centrul de Zi al celor vârstnici din Cetatea Basarabilor.

Părintele slujitor Palmeș Cristian Constantin de la parohia Sfinții Voievozi a rostit un cuvânt catehetic despre Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României, subliniind importanța faptului că poporul român s-a născut creștin.

Sfânta Mare Unire – cateheză la parohia Lăzărești, protoieria Câmpulung Muscel

Ajutor la domiciliu, parohiile Bascov și Rotărești, protoieria Pitești