in ,

Rostul unui popor

(Publicat în: 19 februarie 2020)

Ni s-a dat o permanentă stare de neliniște în căutare. Nicicând lucrările și stările noastre nu ne odihnesc. Vrem să dăm cu capul de Dumnezeu, cum dai cu capul de pragul de sus. Vrem să-L vedem pe Dumnezeu acum, la poruncă, și, dacă s-ar putea, chiar în genunchi, la picioarele noastre. El este ca noi, dar nu chiar așa cum vrem noi. Vrerea noastră are miros de orgoliu și stropșeală delirantă.

Cioran spunea: ,,Rostul unui popor în lume este să releveze măcar un atribut al lui Dumnezeu, să ni-l prezinte într-o altă lumină sau într-o altă umbră, ne descoperă una din fețele lui ascunse.

Când îl căutăm pe Dumnezeu, El este foarte aproape de noi! Să îndrăznim! Cei fricoși nu se vor simți bine in Paradis!

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 19 februarie 2020

ZIUA CĂSĂTORIEI sărbătorită la Școala Valea Danului