in

Rugăciune de binecuvântare pentru Comunitatea Surzilor din Argeș

Zi marcantă în viața și existența Comunității Surzilor din Argeș – Filiala Teritorială Pitești, cu ocazia desfășurării alegerilor prin vot a noului Președinte, Vicepreședinte și a Consiliului Director al Filialei Surzilor Pitești – Filială a Asociației Naționale a Surzilor din România. Evenimentul a fost desfășurat în Sala Justinian Patriarhul, din cadrul Facultății de Teologie „Sfânta Muceniță Filofteia.

Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte  Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, a fost săvârșită o slujbă de binecuvântare și Te Deum, transpusă în limbajul mimico-gestual religios românesc pentru membrii surzi, prezenți. La sfârșitul evenimentului membrilor Filialei surzilor le-a fost împărțită Cartea de Rugăciune pe Înțelesul Surzilor.

Biserica Ortodoxă Română a considerat întotdeauna că persoanele surde trebuie să aibă acces la cuvântul Evangheliei și la o cât mai bună integrare în societate.

 

Cel ce are milă de sărman împrumută Domnului – parohia Rădești, protoieria Mioveni

Cercetând și binecuvântând, parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena, protoieria Curtea de Argeș