in

Rugăciune de ZIUA BOLNAVULUI la Biserica Sfântul Gheorghe din Curtea de Argeș

(Publicat în: 11 februarie 2020)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a sărbătorit Ziua Mondială a Bolnavului la Biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din municipiul Curtea de Argeș. 

În cadrul Proiectului catehetic ”Calea” cei aflați în suferință, care au nevoie de ajutor au putut participa la o rugăciune dupa cuvântul Scripturii: Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi. (Matei11,28)

  Activitatea a fost coordonată de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a îndemnat la grija care trebuie să o avem față de suflet și de trup, Parintele slujitor, Anton Dicu și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș. 

În această zi trebuie să fim aproape de cei aflați în diferite suferințe.

Cea mai bună investiţie – Milostenia, parohia Prundu I, protoieria Pitești

Milostenia – bucuria sufletului, parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II, protoieria Pitești