in

Rugăciune și cateheză la parohia Rotărești, protoieria Pitești

(Publicat în: 25 noiembrie 2019)

Parintele profesor Ene Braniste afirma ca aceasta sarbatoare a luat nastere in secolul VI. „Pe 20 noiembrie 543, Justinian a zidit la Ierusalim, langa ruinele templului, o biserica inchinata Sfintei Fecioare, care, spre deosebire de una mai veche, a fost numita biserica Sfanta Maria „cea noua”. Conform obiceiului, a doua zi dupa sfintire, adica pe 21 noiembrie, a inceput sa fie serbat hramul (patronul) bisericii, adica insasi Sfanta Fecioara, serbarea fiind consacrata aducerii ei la templu” .

Părintele slujitor Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești, protoieria Pitești, a desfășurat o activitate catehetică, vorbind copiilor coordonați de doamna profesor Tomescu Ionela și doamna profesor Duran Cristina, despre importanța sărbătorii Intrării în Biserică a Maicii Domnului și despre modul în care putem deveni „vase alese” ale lui Dumnezeu.

 

 

Simpozion dedicat clericilor români din Războiul de Întregire la Mănăstirea Nămăiești

ZIUA INTERNAȚIONALĂ A AMABILITĂŢII sărbătorită la Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din Curtea de Argeș