in

Rugăciune și cateheză la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 25 mai 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare și Sectorul Social Filantropic și de Misiune, a desfășurat o  activitate catehetică parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel. 

Preoții slujitori Arsulescu Sebastian și Lipan Florentin de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, au ivitat la Sfânta Biserică şcolari de la Grădinița din cadrul Liceul Victor Slăvescu din Rucăr, însoțiți de cadrele didactice și au  susținut cateheza cu tema ,,Sfinții Împărați Constantin cel Mare și mama sa Elena” cu ocazia sfintei sărbători, în temeiul protocolului ,,Școală – Biserică”, încheiat între cele două instituții. La final copiii au fost miruiți și au primit dulciuri. 

Activitatea se înscrie în cadrul proiectului educativ ,,Şcoala din Biserică”, inițiat de centrul social catehetic ,,Sfântul Ioan Botezătorul” din Rucăr.

Cerc pastoral în parohia Căldăraru, Protoieria Costești

Cercetarea aproapelui – mănăstirea Glavacioc