in

Rugăciune și post, tămăduire pentru suflet – cateheză parohia Glavacioc, protoieria Costești

(Publicat în: 29 martie 2019)

Postul este o dăruire a noastră faţă de Dumnezeu, o ofrandă de sine adusă lui Dumnezeu ca recunoştinţă şi ca dorinţă de sfinţire a vieţi. Postim pentru că Îl iubim pe Dumnezeu mai mult decât darurile Lui materiale pe care le consumăm, pentru că acesta este ofrandă a iubirii omului față de Dumnezeu.

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul al Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică, în care părintele slujitor Dan Stancu de la parohia Glavacioc, protoieria Costești a rostit un cuvânt catehetic elevilor de la școala din localitate despre bucuria postului unită cu rugăciunea și milostenia.

Valoarea noastră

Concursul Național Catehetic „Hristos, sufletul satului meu” – parohia Rucăr Jos, protoieria Câmpulung Muscel