in ,

Să fericim pe alţii

(Publicat în: 31 octombrie 2018)

Cred că nu este izbândă mai mare în viaţa noastră decât a ferici pe alţii. Pentru a face acest lucru pentru alţii trebuie să ştim mai întâi a fi fericiţi noi. Nu putem da fericire, iubire, iertare, altora dacă noi suntem pustii de aceste bunătăţi.

A sta bosumflaţi mereu, a arunca priviri piezişe şi mânioase, a rosti vorbe grele şi veninoase, a nu ierta cu înţelegere, a căuta orice nod în papură şi a te răzbuna cu orice preţ, este semn de gravă scădere a caracterului.

Vom dispărea fără urmă dacă nu ne lepădăm de astfel de nefericiri.

Poruncă nouă vă dau vouă: Să fericim pe alţii şi să nu le distrugem bucuria!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 31 octombrie 2018

Sinaxar 1 noiembrie 2018