in ,

Să nu fim răi şi proşti!

(Publicat în: 26 noiembrie 2018)

Când pomenim despre oamenii răi, deşi n-ar trebui, nu poate să nu-ţi vină în minte că răutatea face casă comună cu prostia. Sofocle spunea că: „Prostia este sora cea mai apropiată a răutăţii”, iar Menander că: „Nimic mai temerar decât prostia”.

Indiana înţelepciune ne zice: „O, nerodule, bucură-te de prostia cea uşor de dobândit. Prostul are opt avantaje: n-are griji, mănâncă şi vorbeşte mult, doarme zi şi noapte, nu meditează asupra dreptăţii şi nedreptăţii sau vreunei alte chestiuni, este indiferent la cinste şi ocară, pune picioarele sale pe capul tuturor… şi trăieşte mult”.

Să medităm cu Goethe: „Este îngrozitor când proştii îşi bat joc de un om superior!”

Doar aşa îi încearcă răbdarea!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 26 noiembrie 2018

Tineri maramureșeni în vizită la Mănăstirea Curtea de Argeș