in

Să nu uităm să ne rugăm, cateheză parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 24 octombrie 2018)

Sectorul Învățământ, prin Biroul de Cateheza și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a organizat prin preotul Dumitrescu Horia de la parohia Mavrodolu din Pitești o activitate catehetică după săvârșirea Sfintei Liturghii, la care au participat copiii prezenți alături de părinții lor la Biserica Sfântul Stelian Paflagonul.

A fost rostit un cuvânt de învățătură în care s-a subliniat importanța rugăciunii în familie, a legăturii sincere și deschise dintre părinți și copii, părinți ca modele de urmat copiilor lor, într-o societate care de multe ori face dovada că nu mai are repere morale. Copiii la rândul lor au rostit rugăciuni, la final au primit ultimele numere al revistei parohiale Lăsați copii să vină la Mine!, foaia de învățătură și credință a Parohiei Mavrodolu, în care se regăsesc: cuvântul de învățătură al ierarhului nostru, activitățile parohiei, cuvinte de folos pentru părinți, rubrica dedicată copiilor în care aceștia găsesc rugăciuni, istorioare cu folos în formarea lor ca viitori adulți.

 

ZIUA MĂRII NEGRE sărbătorită la Grădinița Căsuța cu Povești din Curtea de Argeș

Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, octombrie 2018