in

Samarineanul milostiv, lucrare socială în parohia Ciumești, Protoieria Mioveni

(Publicat în: 23 decembrie 2018)

Milostenia este prețul pentru răscumpărarea sufletului și presupune faptă îmbinată cu dragoste. Samarineanul milostiv devine un model pentru fiecare dintre noi, pentru că Hristos ne arată că împlinirea milei trebuie făcută în dragoste.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfășurat o acțiune socială în care părintele Tudor Florinel de la parohia Ciumești, protoieria Mioveni, a venit în ajutorul unei persoane cu venituri modeste, căreia i-a dăruit alimente.

Nașterea Pruncului Iisus în Peștera din Betleem – cateheză parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Bucuria de a colinda – parohia Glavacioc, protoieria Costești