in

Samarineanul milostiv – mănăstirea Glavacioc

(Publicat în: 25 decembrie 2018)

Ce poate fi mai util şi mai frumos transmis către sufletul copilului decât imaginile supreme ale binelui, cinstei şi purităţii reprezentate de Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Care le porunceşte creştinilor să dea copiilor educaţie spirituală din cea mai fragedă vârstă: „Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, ca a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor“ (Matei 19, 14).

Părintele protosinghel Casian Crețu de la mănăstirea Glavacioc, în ajunul Praznicului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, a adus bucurie pentru câteva familii nevoiașe, care au primit alimente pentru masa de Crăciun.

Milostenia, bucuria sufletului – parohia Enculești, protoieria Topoloveni

De la suflet către suflet, parohia Sfinții Voievozi, protoieria Curtea de Argeș