in

Samarineanul milostiv, mănăstirea Glavacioc

(Publicat în: 21 ianuarie 2019)

Sunt şase fapte bune ale milosteniei despre care ne vorbeşte Mântuitorul în Sfânta Evanghelie, când spune: „Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea gătită vouă de la întemeierea lumii. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc, însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit; gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.“

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a organizat o acțiune filantropică în care părintele protosinghel Casian Crețu de la Mănăstirea Glavacioc a dăruit hrană caldă credincioșilor cu posibilități modeste de viețuire.

 

DARURI DE MANUALE DE RELIGIE pentru elevii de la Școala Valea Danului, Protoieria Curtea de Argeș

Educația, fereastră către viitor – parohia Găvana I din Pitești