in

Samarineanul milostiv – parohia Geamăna, protoieria Pitești

(Publicat în: 6 aprilie 2020)

Fiind făcut după chipul Stăpânului său, omul este dator să sădească în inimă sămânţa milei creştine. Din acest punct de vedere, mila nu este numai o însuşire dumnezeiască, ci şi una dintre virtuţile cu care se încununează adevăraţii creştini, podoabă nepreţuită şi fântână nesecată a veşnicelor bunătăţi.

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a avut loc o acțiune socială în care părintele slujitor Constantin Cosmin Ionuț de la parohia Geamăna, protoieria Pitești, a oferit o masă caldă pentru persoanele aflate în carantină în Adăpostul de noapte Nord din Pitești.

Ajutor la domiciliu, parohia Podu Broșteni, protoieria Costești

Măști și mănuși chirurgicale pentru Spitalul de Pediatrie din Pitești și Azilul din Călinești – parohia Turculești, protoieria Topoloveni