in

Samarineanul milostiv, parohia Retevoiești, protoieria Mioveni

Mare şi neînfricată este puterea milosteniei. Pentru că lucrul acesta are multă îndrăzneală înaintea lui Dumnezeu şi, ca şi cum ar fi o împărăteasă a vieţii noastre, aşa se înalţă de obicei cu mare uşurinţă spre înălţimile cereşti. Şi puterile îngereşti care păzesc porţile cerului, dacă văd că milostenia se înalţă, deschid porţile şi celorlalte virtuţi, însă dacă văd că nu este milostenie, închid aceste porţi.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, cu ajutorul parohiilor și al oamenilor de bine, vine în ajutorul bolnavilor, familiilor cu mulți copii, bătrânilor.
Părintele slujitor Moraru Mihai de la parohia Retevoiești, protoieria Mioveni, a fost prezent în mijlocul unei familii cu mulți copii, cărora le-a dăruit alimente, îmbrăcăminte și jucării.

CATEHEZĂ DE HRAM LA BISERICA SFÂNTUL GHEORGHE DIN CURTEA DE ARGEȘ

Cateheză la sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, parohia Glavacioc, protoieria Costești