in

Samarineanul milostiv, parohia Sfântul Apostol Andrei– cartier Tudor Vladimirescu, Pitești

(Publicat în: 24 iulie 2018)

Dragostea creștină, atât dragostea de Dumnezeu cât și cea către aproapele se dovedește prin faptele bune, precum: milostenia, ajutorarea celor din nevoi, primirea de străini, mângâierea și cercetarea celor suferinzi, iertarea celor ce ne-au supărat, rugăciunea pentru binele altora, jertfirea de sine pentru alții.

Preoții slujitori Zețu Laurențiu și Vlad Alin de la parohia Sfântul Apostol Andrei, dimpreună cu credincioșii piteșteni au adunat alimente, îmbrăcăminte, medicamente și produse de igienă, care vor fi duse în comunitățile grav afectate de inundații, aducând un strop de bucurie și alinare în sufletele celor încercați.

Monahia Pahomia Marinescu – dârzenia unei călugărițe

Ajutor pentru cei afectați de inundații din Covasna