in

Samarineanul milostiv, parohia Sfântul Apostol Andrei – Tudor Vladimirescu, municipiul Pitești

(Publicat în: 11 februarie 2020)

Ceea ce dăruim aici, în această viață pământească, le vom primi în frumusețea lumii nevăzute cu mai mare cinste și câștigurile vor fi mari și duhovnicești. Aici, lucrurile pe care le dăruim înseamnă cerere, însă în viața cealaltă înseamnă comoară adunată, împrumut și datorie, fiindcă Sfânta Scriptură zice: ”Cel ce are milă de sărman împrumută Domnului, și El îi va răsplăti fapta lui cea bună” (Pilde 19, 17).

Părintele slujitor Mihail Dragoș de la parohia Sfântul Apostol Andrei – Tudor Vladimirescu, din municipiul Pitești, a dăruit unei familii nevoiașe, haine, alimente, precum și un ajutor financiar.

De la suflet la suflet, parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș

Despre pictura bisericească și importanța acesteia în Ortodoxie – cateheză parohia Sfânta Vineri, municipiul Pitești