in

Samarineanul milostiv, parohia Sfântul Ilie, protoieria Pitești

(Publicat în: 30 octombrie 2019)

Dumnezeu iubeste milostenia din sufletul omului mai mult decât orice altă virtute. Sa ne rugam lui Dumnezeu să ne dea harul milosteniei, caci milostenia urcă până la tronul lui Dumnezeu si face să coboare mila lui Dumnezeu  peste toti. Dăruiesti ceva si Dumnezeu îti va dărui de o sută de ori mai mult. Orice dăruim săracilor ni se va da înmultit în ceruri; si, când sufletul o să plece din această viată, îsi va ridica răsplata milosteniei lui.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a venit în ajutorul unei familii cu posibilități materiale, prin darurile oferite de părintele slujitor Păunescu Emilian de la parohia Sfântul Ilie din Pitești.

Sfânta Muceniță Filoteia a ajuns la Catedrala Arhiepiscopală. Pelerinajul de la Catedrala Patriarhală s-a încheiat

Importanța rugăciunii în viața celor mici, cateheză parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel