Sărbători fericite în locuință nouă. Parohia Pielcani, protoieria Piteşti

(Publicat în: 11 decembrie 2018)

Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a realizat o activitate de sprijinire a unei familii aflată în mare nevoie, cu posibilități financiare reduse.

Prin grija preotului Jianu Valter – Alexandru și cu sprijinul Asociației Solidaritatea Umană Nova din Pitești, unei familii cu posibilități financiare reduse, i-a fost închiriată și renovată integral o garsonieră, pentru a avea unde să locuiască pe termen cât mai lung. Locuința a fost dotată cu cele necesare, fiind achiziționate obiecte de uz casnic necesar unei vieți normale. Familia a fost ajutată cu alimente și îmbrăcăminte, respectiv încălțăminte.

Iniţiativa a avut un efect benefic asupra familiei greu încercate, bucuroși fiind că vor petrece sărbătorile într-o locuință nouă.

Activitățile de acest gen vor continua în limita posibilităților financiare, fiind selectate, în baza evaluărilor sociale, acele familii care se află într-o situație foarte grea.

Ce este bunătatea? – cateheză parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Despre Sfinții Argeșului – cateheză parohia Țițești protoieria Mioveni