in

SATUL ROMÂNESC- regăsit în sufletul copiilor de la Școala Valea Danului

(Publicat în: 11 septembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a participat la Școala Gimnazială Nr.1 Valea Danului la o activitate dedicată satului românesc.

Doamna profesoară Claudia-Maria Țugurin a fost alături de copii și împreună au desenat și au colorat casa bunicilor, locurile de joacă, pădurea și ulița satului.

La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a îndemnat copiii să prețuiască locurile natale și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Lumea satului românesc a fost mereu o sursă de inspiraţie pentru scriitorii neamului nostru.

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Vișoi, Protoieria Câmpulung Muscel

Protoieria Pitești – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2019