in

SATUL ROMÂNESC sărbătorit la Grădinița O lume minunată din Curtea de Argeș

(Publicat în: 8 mai 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a participat la o activitate educativă și catehetică la G.P.P. O lume minunată – G.P.N. nr. 1 din municipiul Curtea de Argeș.

Doamnele profesoare, Cornelia-Eliza Ilic, Elena-Camelia Barbu și Rodica Tărceatu a coordonat activitatea unde copiii au povestit despre satul de unde provin și despre bunicii lor. Apoi ei au desenat și au colorat diferite motive tradiţionale româneşti.

La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a felicitat cadrele didactice pentru implicare și Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.
Satul românesc este vatra în care s-a plămădit, s-a păstrat şi s-a promovat conştiinţa poporului român.

Hrană pentru trup, binecuvântare pentru suflet, parohia Lunca Corbului, protoieria Costești

Milostenia – bucuria sufletului, parohia Glavacioc, protoieria Costești